Obuwie trekkingowe na lato – jak je wybierać? 

Obuwie trekkingowe na lato powinno być przede wszystkim lekkie i zwiewne, dzięki czemu zapewniamy sobie komfort, jak i będziemy modni. Gdy wybieramy buty trekkingowe na lato zwykle mamy pokusę, aby poluzować nieco zasad górskiego dress codu i sięgnąć po model, który pozwoli odetchnąć naszym stopom. Ale czy ta droga na pewno będzie dobra ?

O ile w miejskich warunkach raczej nie miewamy rozterek, czy bardzo przewiewne buty sprostają wymaganiom, to wybierając się w górski plener musimy wziąć pod uwagę nieco więcej różnych kwestii, tym bardziej gdy mamy w planie długą wędrówkę w bardzo wymagającym terenie. Czym najlepiej jest się kierować podczas wybierania butów trekkingowych na lato ? Poniżej prezentujemy kilka istotnych podpowiedzi.

W pogoni za lekkością

Niewątpliwie na letnie wojaże można zabrać solidnie wykonane buty trekkingowe w wersji trzysezonowej, albo wręcz całorocznej wraz z wysoką cholewką i dobrze wykonaną podeszwą antypoślizgową. Jeżeli dawały sobie radę w trudnych warunkach, właściwych dla chłodnych pór roku, ochronią bez wątpienia nasze stopy również latem. Niemniej osoby, które źle znoszą upały szukają jednakże alternatywnych rozwiązań, które dadzą wytchnienie stopom. Zdarzyć się może, że nazbyt mocno popuszczą przy tym wodzę fantazji, wychodząc w góry w obuwiu, które nie do końca kojarzy się z taką ekapadą. Jak daleko możemy się posunąć, poszukując komfortu ? Zdjęcia osób, które mierzą się z Tatrami w obuwiu bardziej nadającym się na spacery po parku, świadczą na pewno, że granice rozsądku nie są tak oczywiste dla wszystkich. Na szczęście turyści w klapkach, czy szpilkach to odosobnione przypadki i nie ma sensu się nad nimi długo rozwodzić. W tymże artykule warto się przyjrzeć rozwiązaniom, które producenci obuwia przygotowali dla osób spragnionych górskich wycieczek, o nieco większym stopniu świadomości.

Buty trekkingowe na lato – co powinny zapewniać?

Nawet jeżeli nie postawimy sobie najwyższych celów, wycieczka w góry nigdy nie będzie spacerkiem po plaży, bo i gładkiej jak stół, wybrukowanej drogi nie można porównać z prowadzącymi na sam szczyt krętymi i stromymi ścieżkami. Chociaż góry bywają różne, spróbowaliśmy zebrać kilka jak najbardziej uniwersalnych wskazówek, które przydadzą się nie tylko tym, którzy poszukują obuwia na letnie wypady w góry z rodziną w Tatry, czy też wakacyjne wędrówki po Bieszczadach. Co zatem powinny posiadać buty trekkingowe na lato ? Oto kilka ich najważniejszych cech :

  • Dobra przyczepność,
  • Ochrona kostki,
  • Ochrona przed urazami, mechanicznymi,
  • Oddychalność,
  • Wodoodporność.